• Ania Rozmaryn i Bazylia

Makowiec z bakaliami

Zaktualizowano: 5 gru 2021

dobry nie tylko na święta :)Składniki:

- 2 szklanki mąki pszennej

- 2 jajka + 1 do smarowania

- ok 30g drożdży

- 50g masła + łyżka do maku

- niecałe pół szklanki ciepłego mleka + mleko do namoczenia maku

- 2 łyżki cukru

- ok 300g mielonego maku

- orzechy

- rodzynki

- 3 łyżki płynnego miodu

- płatki migdałów
Podgrzej mleko (ale nie może być za gorące!), rozpuść w nim drożdże, cukier i łyżkę mąki, odstaw na chwilę do wyrośnięcia.

Jajka włóż do miski z ciepłą wodą aby się ogrzały do temperatury pokojowej.

Masło rozpuść w rondelku i ostudź.

Do dużej miski wsyp mąkę, dodaj do niej żółtka oddzielone od białek (białka przełóż do miski i zachowaj do masy makowej), następnie wlewaj powoli zaczyn i mieszaj łyżką, dodaj też masło i mieszaj. Jak już nie będzie można mieszać łyżką, przełóż ciasto na blat podsypany mąką i wyrób ciasto dłońmi (ale nie za długo! ciasto musi być miękkie i delikatne ale nie może kleić się do rąk), przełóż do miski i przykryj ściereczką.

Odstaw na 40 min do wyrośnięcia.


Rozgrzej piekarnik do 200 stopni.

W tym czasie podgrzej w rondlu mleko (tyle, żeby zakryło mak), następnie wsyp mielony mak i odstaw na 10 min, następnie przełóż na sito wyłożone gazą i odciśnij mak (ale nie całkiem, bo będzie za suchy).

Białka ubij na sztywną pianę.

Orzechy posiekaj na mniejsze kawałki, rozgrzej patelnię i upraż na niej orzechy, następnie dodaj łyżkę masła, zamieszaj, dodaj rodzynki i miód oraz odciśnięty mak, wymieszaj dokładnie łopatką, następnie dodaj delikatnie pianę z białek.


Ciasto podziel na 2 części. Blat podsyp mąką i rozwałkuj delikatnie ciasto na grubość ok

1 cm (na prostokąt), na ciasto przełóż połowę masy makowej, rozsmaruj łopatką, zachowując ok 1,5 cm przerwy przy brzegach, następnie zwiń ciasto w roladę, zaczynając od dłuższego boku do środka. Końcówki podwiń pod spód. Przełóż ciasto delikatnie na blachę wyłożoną papierem pergaminowym. Tak samo