top of page
  • Ania Rozmaryn i Bazylia

Grzanki z pomidorami, iberico i manchego

Zaktualizowano: 4 kwi

czyli proste tapas :)O tapas pisałam już wiele razy i nie chcę tego powielać... ale musicie zapamiętać jedno: tapas, to nie tylko małe danka... to także styl hiszpańskiego życia... Oni żyją tapas, oni spotykają się w stylu tapas (są specjalne bary tapas), oni zamawiają 2-3 tapas w jednym barze plus oczywiście wino lub drink i idą dalej do innego baru i tak potrafią do późna a potem... jest oczywiście regularna kolacja, która trwa do późna... Może właśnie dlatego Południowcy nie jedzą śniadań...? :)


Jeśli chodzi o szynkę iberico czyli jamón ibérico, to jest to szynka ze specjalnej rasy świń karmiona wyłącznie żołędziami. Czasami występują krzyżówki ale aby jamón ibérico dostało certyfikację, świnia musi mieć minimum 75% krwi cerdo ibérico.

Pozostałe krzyżówki świń dostarczają równie dobrej jakości mięsa, nazywanego jamón serrano (i taka jest najczęściej dostępna w Polsce).


Składniki:

- pomidory podłużne Lima (lub inne o dużej zawartości miąższu a nie wody)

- jamón ibérico lub serrano

- ser manchego

- czosnek

- bazylia

- oliwa z oliwek

- sól

- dobrej jakości pieczywo np. chleb włoski


Pomidory zetrzyj na tarce o drobnych oczkach (skóra powinna zostać Ci w rękach), dopraw solą. Pieczywo pokrój na grubsze kromki i opiecz w tosterze lub piekarniku lub na patelni grillowej z obu stron, natrzyj czosnkiem i bazylią. Na grzanki nałóż przetarte pomidory, szynkę i zetrzyj ser manchego (lub inny dojrzewający). Polej dobrej jakości oliwą.


SMACZNEGO!!!


17 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page