top of page
  • Ania Rozmaryn i Bazylia

Chlebki Naan

Zaktualizowano: 30 cze 2021

z czosnkiem i tymiankiem



Chlebki naan to tradycyjne pieczywo w Indiach robione z mąki, drożdży i jogurtu, pieczone w specjalnych piecach. Podaje się je niemal do każdej potrawy.


Składniki:

- mąka pszenna ok 500g

- świeże drożdże ok 25g

- jogurt naturalny 2-3 łyżki

- odrobina mleka

- łyżeczka cukru

- sól

- czosnek 3-4 ząbki

- tymianek

- oliwa z oliwek

- masło


Mleko podgrzać (ale nie może być za gorące!), rozpuścić w nim drożdże, cukier i łyżeczkę mąki. Odstawić na chwilę aby drożdże zaczęły pracować.

Do dużej miski wsypać mąkę, sól, jogurt, połowę posiekanego czosnku i tymianku, powoli dolewać zaczyn i mieszać łyżką, następnie dolać 2 łyżki oliwy. Jak nie będzie już można mieszać łyżką, przełożyć ciasto na oprószony mąką blat i zagnieść ciasto. Ciasto powinno być miękkie, elastyczne, ale nie powinno kleić się do dłoni. Naciśnięte palcem, powinno wracać do pierwotnej formy. Ciasto przełożyć do miski oprószonej mąką, przykryć wilgotną ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na ok 40 min.

Piekarnik rozgrzać na max temperaturę.

Wyrośnięte ciasto przełożyć na blat, podzielić na 2 lub 3 części. Z każdej uformować niezbyt gruby placek (w kształcie kropli jak się uda). Na wierzch posypać pozostałym czosnkiem i tymiankiem oraz polać oliwą z oliwek, wetrzeć palcami w ciasto i wstawić do piekarnika na ok 8-10 minut (pilnujcie czasu!, bo może się za bardzo zrumienić albo spalić czosnek a wtedy będzie gorzki).

Chlebki wyjąć i położyć na kratce, rozsmarować na gorących chlebkach masło. Następnie ostudzić. Podawać do potraw indyjskich np. curry czy pakora lub zajadać bez niczego.


SMACZNEGO!!!


#naan #chlebki #Indie


30 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page